2024: UPRA у досягненнях і цифрах
-
05 квітня 2025Переглянуто: 120
У лютому 2024 року Президент України підписав Закон “Про внесення змін до деяких законів України щодо державного регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis)”. Зміни у формулюванні Статті 20 Закону України “Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори” розширюють спектр психотропних речовин, з якими дозволяється проведення наукових досліджень. Легальною стає наукова робота не лише з природними, а і з синтетичними та напівсинтетичними психотропними препаратами. Це відкриває можливість планування клінічних досліджень в Україні з використанням МДМА та інших психотропних речовин, що застосовуються в ПАТ.
Досягнення у сфері адвокації
Для проведення в Україні внутрішніх досліджень, крім змін до Статті 20 Закону України “Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори”, необхідний порядок проведення таких досліджень, якого наразі немає. Саме тому на цьому аспекті зосереджена основна увага у сфері адвокації. Ми розробили Проект відповідного порядку. Тимчасова спеціальна комісія у справах ветеранів; Підкомітет з питань реабілітації ветеранів Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів; Комітет з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування підтримали пропозиції UPRA щодо впорядкування законодавства, яке регламентує проведення наукових досліджень з психотропними препаратами з Таблиці 1.
Станом на сьогодні Проект знаходиться на внутрішньому обговоренні в Міністерстві охорони здоров’я України. На жаль, робоча група для розроблення порядку проведення досліджень при МОЗ все ще не створена, тому обговорення відбувається в комунікації з представниками МОЗ, а не на засіданнях робочої групи.
В співпраці з PAREA організовано та проведено консультації між українськими стейкголдерами з боку органів державної влади (як-от МОЗ, ДЕЦ, Держлікслужба тощо) та зарубіжними експертами (зокрема, представниками Європейської асоціації психіатрії, співробітниками урядів, науковцями), наслідком яких стало формулювання позиції МОЗ щодо врегулювання ПАТ в Україні. Позиція полягає в перенесенні низки найбільш вивчених та перспективних для сфери психічного здоров’я психоактивних речовин в Таблицю 2. Відповідні проєкти нормативно правових актів розроблено та надіслано до МОЗ за сприяння зазначеного Комітету ВРУ в особі Народного депутата Д. Гуріна. Станом на січень 2025 року очікується опрацювання МОЗ цих документів та публікація їх для громадського обговорення на сайті МОЗ.
Розпочато підготовку організаційної частини дослідження. Декілька контрактних дослідницьких організацій (CRO) підготували проект бюджету пілотного дослідження МДМА-асистованої психотерапії посттравматичного стресового розладу (ПТСР) для 100 пацієнтів, активно обговорюється дизайн дослідження, який потребує врахування української специфіки.
Просвітницька діяльність
Проведено 16 заходів, найбільші з яких - симпозіум “Кетамін-асистована терапія” (в співпраці з ЦПЗРВ “Лісова Поляна” МОЗ України та Heal Ukraine Trauma), кінопоказ фільму “Від шоку до зцілення” (в співпраці з БФ “Патронатна служба “Янголи”).
Опубліковано 80 одиниць тематичного контенту та 48 науково-популярних дайджестів.
Опубліковано 80 одиниць тематичного контенту та 48 науково-популярних дайджестів.

Методологічна робота
Перекладено та опубліковано настанови та протоколи: “Посібник Єльського університету з псилоцибінової терапії депресії”; “Посібник з МДМА-асистованої психотерапії для лікування ПТСР”; “Брошура дослідника псилоцибіну”; “Настанова із застосування кетаміну при гострій емоційній травмі та дистресі”; очікує на публікацію “Брошура дослідника МДМА”.
Залучення аудиторії: розширення кордонів
Загалом на заходи UPRA зареєструвалося 3196 людей, їх відвідало 1220 людей. Було проведено 1 офлайн захід в Полтаві, 8 офлайн заходів в Києві, а також 7 лекцій онлайн, де були люди з 74 міст України (зокрема, Київ, Харків, Запоріжжя, Суми, Житомир, Гостомель, Буча, Севастополь, Кременчук, Маріуполь, Рубіжне та ін.).
У 2024 році на сайті було 15752 сесій перегляду сторінок сайту, з них - 9970 нових користувачів; заповнили анкету терапевта - 95 людей, анкету активіста - 61 людина, підписалися на новини - 828 людей.

Співпраця: підтримка і розширення наукових контактів
У партнерстві з Центром психічного здоров'я та реабілітації "Лісова поляна" МОЗ України проведено лекцію з комплексного підходу до ПТСР та розпочато роботу з розроблення та поширення циклу лекцій з психофармакології та зменшення шкоди. Співпраця координується з директоркою та здійснюється безпосередньо з фахівцями "Лісової поляни", які виступають розробниками просвітницьких матеріалів та лекторами.

Разом з NGO “Heal Traumas International” проведено лекцію та панельну дискусію з травмівного досвіду війни, започатковано співпрацю з впровадження групової кетамін-асистованої терапії для ветеранів, а також проведено симпозіум з кетамін-асистованої психотерапії. Експерти з “Heal Traumas International” брали участь в заходах Асоціації як лектори.
У співпраці з МБФ “Альянс громадського здоров’я” (проєкт Drugstore) проводились спільні заходи, для окремих заходів проєкт Drugstore надавав приміщення лекторію.
Разом з БФ “Патронатна служба Янголи” організовано кінопоказ документального фільму “From Shock to Awe”, включно з комунікацією в соціальних мережах. Керівниця БФ “Патронатна служба Янголи” взяла участь в панельній дискусії після кінопоказу. В рамках реалізації заходу Асоціація зібрала донатами для БФ “Патронатна служба Янголи” більше 40 000грн.

Варто відзначити активну підтримку фонду Відродження у вирішенні додаткових питань, допомогу з пошуком нових партнерів та організацією суміжних важливих заходів (як-от конференція у Варшаві влітку 2024 року в співпраці з PAREA, яка дала змогу в подальшому ефективно організувати та провести консультації з МОЗ та іншими державними стейкголдерами).
Плани на майбутнє
Ми створимо в Україні інформаційні передумови для внесення змін в чинне законодавство з метою забезпечення легального проведення досліджень та використання психоделічно асистованої психотерапії в клінічній практиці (буде розроблено і затверджено Порядок проведення досліджень з використанням речовин з Таблиці 1 та/або 2, та здійснене перенесення МДМА та/або псилоцибіну з Таблиці 1 в Таблицю 2).
Зміни до законодавства поряд із поінформованістю стейкхолдерів сприятимуть проведенню українських наукових досліджень, розробленню національних протоколів, появі легального доступу до психоделічно асистованої терапії в осіб, що цього потребують. Перекладені матеріали будуть надалі поширюватись та використовуватись в навчанні фахівців. Сформовані зв’язки з поінформованими стейкхолдерами стануть в нагоді в майбутніх дослідницьких, освітніх проектах та в ініціативах з надання послуг.
Закликаємо долучатись представників контрактних дослідницьких організацій як лекторів для проведення просвітницьких заходів з тематики клінічних випробувань, а також для адвокації в професійних медичних колах. Запрошуємо приєднуватися ветеранські громадські організації до розроблення та проведення просвітницьких заходів зі зменшення можливої шкоди від зловживання психотропними препаратами поза терапевтичним контекстом.
