Завершився перший в Україні навчальний проєкт з МДМА-асистованої психотерапії за підтримки MAPS
-
13 травня 2025Переглянуто: 133
У квітні-травні 2025 року відбувся перший в історії України навчальний тренінг з психоделічно асистованої психотерапії, присвячений застосуванню МДМА в лікуванні посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Захід був організований Українською асоціацією психоделічних досліджень (UPRA) у партнерстві з Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies (MAPS, США) — провідною міжнародною організацією, що з 1986 року проводить дослідження психоделічних препаратів у медичному контексті.
Захід відкрив член Комітету Верховної Ради України з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування, Народний депутат України Дмитро Гурін. У своєму виступі він підкреслив, що цей навчальний проєкт є важливим для відновлення психологічного здоров’я нації, адже через негативний вплив війни значна кількість українців потребуватиме нових, більш ефективних методів лікування психічних порушень. Пан Дмитро запевнив, що робота зі створення юридичних умов для застосування МДМА та інших перспективних психотропних речовин в медичній практиці вже ведеться. Відтак, це навчання не є суто теоретичним. Здобудті навички учасники зможуть використовувати в дослідженнях і згодом - в медичній практиці в Україні.

Участь у тренінгу взяли 55 психологів, психотерапевтів та психіатрів з різних регіонів України, яких було відібрано з понад 200 кандидатів, що подали заявки на участь. Учасники представляли різні регіони України, а також різноманітні психотерапевтичні школи — від когнітивно-поведінкової терапії до психоаналізу, гуманістичних і тілесно-орієнтованих підходів. Серед них були фахівці, що працюють із військовими та ветеранами, представники ветеранських організацій, співробітники провідних українських університетів.

“Для мене це в першу чергу про крок вперед від міфів і невігластва. А ще про можливість навчатись у справжніх майстрів. В цьому навчанні хорошим було все: високий рівень доказовості, здоровий науковий підхід як до бачення травми та її наслідків, так і до її лікування; глибина досвідів, особистісних масштабів та професійної щирості тренерів - це те що мене вразило найбільше. А ще для мене це і про виклик для себе - я тут багато навчилась і зрозуміла, як багато ще потрібно вчитись. Але також це і про велику надію- наше суспільство, можливо, нарешті буде мати шанс розірвати безкінечне коло травмівних досвідів, інтегрувавши їх, а люди, які мають складні прояви ПТСР, та кПТСР, будуть мати значно більше шансів на зцілення завдяки МДМА-асистованій терапіі. Це потужний метод для троботи з травмою, саме тому і вимагатиме від нас як від фахівців дуже багато відповідальності.”
Програма тренінгу була частиною міжнародної освітньої ініціативи MAPS International Therapist Education Program і охоплювала теоретичні основи МДМА-асистованої психотерапії, етичні аспекти використання МДМА в терапії та особливості клінічної практики. В учасників була змога навчатись на відеозаписах з реальних психотерапевтичних сесій. Тренінг проводився англійською мовою з синхронним українським перекладом та перекладом всіх навчальних матеріалів.
Тренінг проводили Марсела От'алора Дж. та Брюс Д. Поултер – провідні спеціалісти та дослідники MAPS. Брюс і Марсела – фахівці з багаторіним досвідом, що долучались до клінічних досліджень, розроблення протоколів МДМА-асистованої терапії ПТСР та навчання методу.

Важливою складовою тренінгу стала робота асистентської команди, до якої увійшли 7 українських фахівців, які вже проходили аналогічну програму від MAPS у 2023 році в Сараєво. Їхня участь забезпечила високий рівень супроводу навчального процесу, а також продемонструвала сталість і розвиток професійної спільноти в Україні.

"Для мене участь у тренінгу MAPS як асистентки — це не лише можливість підтримати колег, але й зробити внесок у формування нової етичної культури психоделічної терапії в Україні. Я приєдналася, бо вірю у силу свідомісних практик для зцілення та трансформації. Моє головне послання: майбутнє психотерапії — в інтеграції науки, серця і сміливості пізнавати нові виміри досвіду. Участь у програмі MAPS — це досвід глибокого переосмислення меж терапії та свідомості. Бути асистенткою — це про довіру до процесу, до простору, до людей. Хочу, щоб більше фахівців мали змогу доторкнутись до цієї трансформаційної практики в етичному й професійному полі."
Також важливою була підтримка засновника та президента MAPS доктора Ріка Добліна, який особисто приїхав до України, щоб підтримати учасників навчального проєкта.

Від імені нашої команди та українських фахівців з психічного здоров’я висловлюємо щиру подяку Ріку, Брюсу і Марселі, колективу MAPS та благодійникам, які зробили цей навчальний проєкт можливим.

Попри війну Україна має шанс стати одним із лідерів у впровадженні інновацій у сфері психічного здоров’я. Львівський тренінг — це важливий крок на шляху до впровадження психоделічно асистованої терапії в українську систему охорони психічного здоров’я.
UPRA продовжує працювати над створенням регуляторної бази та умов для запуску клінічних досліджень, підготовки кадрів і для безпечного, етичного та науково обґрунтованого використання новітніх терапевтичних підходів для відновлення психічного здоров’я українців.
