Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)
-
11 серпня 2024Переглянуто: 83
Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – це порушення психіки, що може розвинутись у деяких людей після того, як вони пережили травматичну подію або стали її свідками.
Критерії діагностики ПТСР (згідно з DSM-5):
- Була стресова подія, в якій людина брала участь або свідком якої стала. З моменту події минув 1 місяць чи більше;
- Нав’язливі думки про травматичну подію. Вони виникають мимоволі, сняться або вертаються як флешбеки (спогади, які відчуваються так, немов відбуваються тут і тепер);
- Уникнення згадок про психотравму — небажання говорити про подію, бути поруч із людьми чи в місцях, які про неї нагадують;
- Негативні зміни у мисленні чи емоціях, зокрема, переконання негативного характеру (наприклад, “Я поганий”, “Нікому не можна довіряти”, “Світ небезпечний”); самозвинувачення чи осуд інших; стійкі негативні емоційні стани та неможливість відчувати позитивні емоції;
- Явні зміни поведінки та емоційних реакцій: дратівливість або спалахи гніву, які виникають без причини; саморуйнівна та ризикована поведінка; підвищена настороженість, проблеми із засинанням та з концентрацією уваги.
- Якщо перераховані симптоми тривають більше місяця та викликають значні проблеми у соціальній, професійній сферах, варто звернутися до лікаря.
Чи справді ПТСР існує лише «в голові»?
ПТСР є психічним порушенням. Однак з часом ПТСР може викликати і фізіологічні зміни.
- Мигдалевидне тіло, яке бере участь у обробці емоцій страху, злості та формуванні емоційних спогадів, у людей із ПТСР стає гіперактивним, через що такі реакції стають інтенсивнішими.
Гіпокамп, який має важливе значення для пам’яті та навчання, часто зменшується в розмірах, через що людині стає складніше опрацювати травматичні спогади, засвоїти більш корисні моделі поведінки і взагалі вчитись новому. - Префронтальна кора головного мозку, відповідальна за виконавчі функції, як-от прийняття рішень, контроль імпульсів і емоційна регуляція, також може зменшуватись і ставати менш активною. Це може ускладнювати раціональне мислення та призводити до труднощів у регуляції емоцій і керуванні поведінкою.
- Може порушуватись регулювання гормону стресу кортизолу, що призводить до хронічного стресу та тривоги.
- Також ПТСР може бути пов’язаний з різноманітними фізичними симптомами, як-от: напруження м’язів, підвищена чи знижена больова чутливість, головні болі, синдром роздратованого кишківника, підвищений тиск, запаморочення, екземи, послаблення імунітету тощо.
Більше інформації за посиланнями:
Тест:
https://www.rozmova.me/test/ptsr
Інші наукові джерела:
«Тіло веде лік. Як лишити психотравми в минулому», Бессел ван дер Колк
За підтримки МБФ «Відродження» #фондвідродження