Skip to main content

Просуваємо легальне терапевтичне використання та наукові дослідження психоделіків в Україні.

2C-B: Забутий психоделік, який може змінити правила гри

  • 14 січня 2025
    Переглянуто: 103
Підвищення інтересу до теми психоделіків можна пояснити тенденцією до зростання кількості психічних порушень у всьому світі та пошуком нових дієвих інструментів їх корекції та подолання. Як відомо, інтерес до психоделічно асистованої терапії виник ще у 60-х роках минулого століття, але через низку бюрократичних заборон не отримав необхідної уваги та розвитку. Сьогодні ми розглянемо історію дослідження психоактивної сполуки, яку хімік Олександр Шульгін описував у своїх наукових працях як один із найважливіших результатів своєї дослідницької діяльності.
За своє життя Шульгін створив понад 200 психоактивних речовин, серед яких найвідомішими є сімейство 2C речовин (належать до категорії триптамінів та фенілетиламінів). Про один із цих психоделіків – 2C-B і піде далі мова.
2C-B був синтезований у 1974 році і спершу застосовувався в експериментальній психіатрії, але на початку 80-х років набуло поширення його рекреаційне застосування і в 1995 р. його внесли до списку контрольованих речовин. 2C-B є фенетиламіном і належить до групи нових психоактивних речовин зі структурою, подібною до класичного психоделіка мескаліну. На відміну від інших, більш відомих психоактивних речовин, як-от MDMA, псилоцибін чи LSD, кількість досліджень, які були проведені з 2C-B, залишається невеликою. Втім, отримані результати вже дозволяють зробити позитивні прогнози щодо його використання в психотерапії.

Вплив на емоційну сферу

2C-B діє на психіку подібно до MDMA та псилоцибіну, але з певними особливостями. Він, як і MDMA, підвищує рівень соціального залучення, дружелюбності та викликає почуття задоволення, і так само, як і псилоцибін, підвищує асоціативне мислення. Але галюциногенний ефект 2C-B менш виражений, порівняно з іншими речовинами. На відміну від MDMA, 2C-B не викликає емоційне збудження, а радше навпаки – має хоч і незначний, але седативний ефект [1,2,5].
На відміну від псилоцибіну, який зумовлює переживання широкого спектру емоцій, 2C-B має менш виражений вплив на емоційну сферу та не спричиняє суттєвих емоційних коливань. Також у дослідженнях спостерігалось зниження рівня агресії після прийому 2C-B. [2,5].
Це робить 2C-B надзвичайно перспективним у психотерапевтичному використанні, адже зростання рівня тривожності є поширеним побічним ефектом багатьох психоделіків. Також здатність до зменшення агресивності робить цей психоделік потенційно корисним психотерапевтичним інструментом для лікування розладів, пов’язаних з насильством і агресією.

Вплив на емоційну сферу

Є декілька досліджень, які описують вплив психоактивних речовин на кодування та згадування спогадів. Псилоцибін і 2C-B при кодуванні, як правило, погіршують негативну і нейтральну метапам’ять, але розширюють позитивну метапам’ять [5,6]. Однак ці ефекти не були сталими та потребують проведення додаткових експериментів.

Фізіологічні реакції

Під час експериментів із застосуванням 2C-B здійснювався постійний моніторинг фізіологічних показників учасників досліджень. Підвищення рівня кортизолу було дуже незначним при застосуванні цієї речовини , на відміну від інших препаратів (як-от МДМА, айяуаски та псилоцибіну) [1]. Підвищення артеріального тиску та частоти серцевих скорочень було нижчим, ніж у МДМА, амфетаміну і подібних сполук, які вводилися в контрольованих умовах. Значних змін серцевого ритму в учасників виявлено не було. [1,2].

Можливі ризики

Дотепер немає зареєстрованих випадків смерті, пов’язаних з вживанням 2C-B, та є лише один офіційно описаний випадок виникнення сталого психозу [8].
В 2012 році було опубліковано результати дослідження, в якому виявили, що 2C-B спричиняє підвищення рівня дофаміну в прилеглому ядрі (NAcc) у щурів при підшкірному введенні, що може свідчити про потенціал до формування залежності. Але варто зазначити, що дози речовини були доволі високими (25 мг/кг) [7].
Серед інших побічних ефектів 2C-B виділяють нудоту, головний біль, тахікардію, гіпертонію, підвищену емоційну збудливість, безсоння. Як правило, ці побічні ефекти виникають при застосуванні високих доз цієї речовини.
Загалом, 2C-B має низький потенціал формування залежності та доволі невелику кількість побічних ефектів, які проявляються при тривалому використанні речовини або при застосуванні високих доз [1].

Висновки

Застосування 2C-B для лікування психічних порушень в межах психоделічно асистованої терапії не вивчалось та наразі немає опублікованих результатів клінічних випробувань цієї речовини. Втім, існують описані в літературі випадки позитивної практики її застосування [3], а наявні описи механізмів дії 2C-B та його побічних ефектів дозволяють зробити припущення, що ця речовина має потенціал для лікування психічних порушень.
У своїй книзі «Фенілетиламіни, які я пізнав і полюбив: Історія хімічної любові» Олександр Шульгін доволі поетично описує 2C-B як чи не найбільш “витончене та чуттєве” з його творінь. Наша ж головна задача полягає в тому, щоб знайти баланс між увагою до глибини та унікальності суб’єктивного психоделічного досвіду та науковим підходом, який дає стабільне підґрунтя для отримання найкращих терапевтичних результатів. Такий підхід дозволяє розглядати будь-який психоделік як речовину, яка може не лише тимчасово змінити сприйняття реальності та власного я, але насамперед досягти кардинальних позитивних змін для пацієнтів, які мають ПТСР, депресію, розлади харчової поведінки та цілий спектр інших психоемоційних порушень. Саме в цьому і полягає справжня магія психоделіків.

Список літератури:

  • Papaseit, E., Farré, M., Pérez-Mañá, C., Torrens, M., Ventura, M., Pujadas, M., de la Torre, R., & González, D. (2018a). Acute pharmacological effects of 2C-B in humans: An observational study. Frontiers in Pharmacology, 9. https://doi.org/10.3389/fphar.2018.00206
  • Mallaroni, P., Mason, N. L., Reckweg, J. T., Paci, R., Ritscher, S., Toennes, S. W., Theunissen, E. L., Kuypers, K. P. C., & Ramaekers, J. G. (2023). Assessment of the acute effects of 2c‐b vs. psilocybin on subjective experience, mood, and cognition. Clinical Pharmacology & Therapeutics, 114(2), 423–433. https://doi.org/10.1002/cpt.2958
  • Sessa, B., & Fischer, F. M. (2015). Underground MDMA-, LSD- and 2-CB-assisted individual and group psychotherapy in Zurich: Outcomes, implications and commentary. Drug Science, Policy and Law, 2. https://doi.org/10.1177/2050324515578080
  • Kargbo, R. B. (2023). Subhallucinogenic concentrations of substituted phenethylamines as a novel therapeutic approach for inflammatory and neurological disorders. ACS Medicinal Chemistry Letters, 14(7), 884–885. https://doi.org/10.1021/acsmedchemlett.3c00220
  • González, D., Torrens, M., & Farré, M. (2015). Acute effects of the novel psychoactive drug 2C-B on emotions. BioMed Research International, 2015, 1–9. https://doi.org/10.1155/2015/643878
  • Doss, M., Mallaroni, P., Mason, N., & Ramaekers, J. (2024). 1. psilocybin and 4-bromo-2,5-dimethoxyphenethylamine (2C-B) at encoding distort episodic familiarity and positively bias emotional metamemory. Biological Psychiatry, 95(10). https://doi.org/10.1016/j.biopsych.2024.02.179
  • Páleníček T;Fujáková M;Brunovský M;Horáček J;Gorman I;Balíková M;Rambousek L;Syslová K;Kačer P;Zach P;Bubeníková-Valešová V;Tylš F;Kubešová A;Puskarčíková J;Höschl C; (n.d.). Behavioral, neurochemical and Pharmaco-EEG profiles of the psychedelic drug 4-bromo-2,5-dimethoxyphenethylamine (2C-B) in rats. Psychopharmacology. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22842791/
  • YM;, H. H. (n.d.). Persistent psychosis after ingestion of a single tablet of “2C-B.” Progress in neuro-psychopharmacology & biological psychiatry. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21036198/