top of page
Максим Бондаренко

Підпільна психоделічно асистована терапія

Останнім часом все більше людей опосередковано чи на власному досвіді приходить до думки, що психоделіки є потужним інструментом для лікування цілої низки психічних порушень. Однак при цьому буде лукавством (чи самообманом) сказати, що ці речовини є абсолютно безпечними. Зрештою, будь-який інструмент при незнанні техніки безпеки та недотриманні певної системи застосування — тобто, простіше кажучи, при неправильному його використанні — може потягнути за собою непередбачувані наслідки, іноді різко негативні. На жаль, дотепер високопосадовці багатьох країн вбачають у психоделічних препаратах лишень їхню «темну» сторону, зовсім не звертаючи увагу на колосальні переваги застосування психоделіків в медичному контексті. Подібна вибудована на упередженнях та непорозуміннях ситуація є поживною середою для виникнення альтернативних, не дуже офіційних рішень, про які й піде мова далі.

Що таке підпільна психоделічно асистована терапія (ПАТ)?

Чи здивую я вас, якщо скажу, що ситуація щодо неофіційних рішень зовсім не є чимось новим. Історія може повідати нам чимало корисного. Отож уявіть собі: на дворі американський 1966 рік. Психоделічні речовини, що тільки нещодавно вирвались з лабораторій на вулиці, набувають такого шаленого резонансу, що уряд Сполучених Штатів, не довго думаючи, вносить більшість з них до переліку особливо небезпечних — і повністю табуює будь-яку взаємодію з цими препаратами. Ось тут на сцену і виходить Лео Зеф. (Чи варто сказати — сходить з неї?) Психіатр під прізвиськом “психоделічний піонер”, що був займався вивченням терапевтичного потенціалу ЛСД до його заборони, приймає рішення не припиняти свою роботу, а перейти в підпілля. Зеф розробляє методи, які допомагають людям глибше зрозуміти свої внутрішні переживання за допомогою психоделіків. Він використовує МДМА, ЛСД та інші речовини, щоб допомогти своїм клієнтам впоратися з психологічними проблемами, такими як депресія, тривога і посттравматичний стресовий розлад. Зефф навчає інших терапевтів своїм методам, створюючи підпільну мережу, яка діє у різних містах США. “Психоделічний піонер” подорожує країною, передаючи свої знання і організовуючи сеанси терапії, кожен з яких є ретельно підготовленим. Клієнти отримують докладні інструкції, як підготуватися до психоделічного досвіду, а під час сеансу їм забезпечується підтримка та безпека. Отож давайте підіб’ємо підсумки. Підпільна ПАТ — це спроба влаштувати професійні умови психоделічно асистованої терапії, але зробити це в обхід дійсного законодавства.

Яка різниця між рекреаційним вживанням та терапією?

Тут нам необхідно поставити собі таке запитання: якщо існує рекреаційне вживання психоделіків та терапевтичне, то яка між ними різниця? Я розділю тезиси на пункти, щоби нам було простіше:

  1. В рамках терапії, на відміну від рекреаційного вживання, процес проводиться та уважно контролюється виключно дипломованим психотерапевтом. Не «провідником», не «шаманом», не «сіттером», а саме професійним лікарем або психологом.

  2. Психоделічно асистована терапія має чітку структуру, складається з підготовки, безпосередньо прийняття препарату та інтегрувальних сеансів опісля.

  3. ПАТ проводиться у спеціальному приміщенні. Зазвичай цим приміщенням є медичний кабінет, облаштований зручним ліжком, на якому пацієнт перебуває безпосередньо під час сесії з використанням психоделіка. Також стандартною практикою є м’яка маска “для сну” на очах та навушники, в яких грає заздалегідь підготовлений фахівцем музичний плейліст. Існують й інші атрибути психоделічної сесії, але вони можуть дещо змінюватися залежно від індивідуальних особливостей пацієнта.

Також можна виділити різні ступені формальності психоделічного сеансу:

  1. Високий ступінь. Сеанс проводиться повністю легально, а також з повним знанням та дотриманням принципів ПАТ. Це попередньо означає, що в країні дозволене використання психоделічних речовин в рамках психоделічно асистованої терапії.

  2. Середній ступінь. Сеанс проводиться нелегально, з відносним знанням принципів. Людина, що проводить його, може знати усі нюанси відносно психоделічного досвіду, вона навіть може бути лікарем, але нелегальність події уже сама по собі створює певний негативний фон, що сильно впливає на «тріп».

  3. Низький ступінь. Сеанс є нелегальним, рекреаційним. Речовина приймається заради розваги або з метою отримання духовного переживання, проте жодний з учасників не є психотерапевтом. Замість чітких принципів — набір психоделічних життєвих мудростей. 

Як ПАТ зменшує ризики вживання психоделіків?

Психоделіки за своєю природою, порівняно з іншими препаратами, мають найменш передбачуваний ефект, але найбільш перспективний. Характер психоделічного досвіду залежить від багатьох факторів, але найбільший вплив має принцип «set and setting», тобто установки та обстановки. Установка — це те, що знаходиться, так би мовити, в голові. Це весь той багаж, який людина несе із собою: її життєвий досвід, погляди, настрій тощо. Обстановка — конфігурація зовнішня, тобто певна облаштованість простору. Якщо щось з названого вище негативно виділяється, досвід може бути важким та навіть спричинити довготривалі розлади психіки. Людина під час досвіду також може свідомо чи несвідомо нашкодити сама собі або іншим, якщо за нею ніхто не буде доглядати.

В контексті можливої шкоди знову згадаємо історичний досвід американців, коли неймовірної сили та краси культурна революція шістдесятих — ера, увінчана свободою, пацифізмом та квітами у волоссі, — спіткнулася об жорстокі злочини сектантів із сумнозвісної Сім’ї Менсона, коли купка фанатиків під впливом коктейлю з різноманітних речовин увірвалася до маєтку в Голлівуді й вчинила вбивство вагітної актриси Шерон Тейт та її друзів. Правда полягає у тому, що психоделіки відповідальні і за перше, і за друге. Тож їхнє рекреаційне вживання провокує потужні та здебільшого несподівані наслідки — як на особистому рівні, так і на суспільному.

Підхід психоделічно асистованої терапії не виключає усіх ризиків, але за допомогою структурованої системи та принципів має змогу знизити їх до такого рівня, щоб ефективно користуватися перевагами, контролювати досвід, направляючи його у необхідне русло. ПАТ має чітку мету – використання психоделіків для покращення психологічного стану пацієнтів. Вона проводиться навченими спеціалістами, які використовують спеціально розроблені методики та підходи для забезпечення безпеки та ефективності терапії. ПАТ повинна бути легальною, щоб дотримання її принципів контролювалося законом і забезпечувалося належним медичним наглядом. Тому варто розрізняти психоделічно асистовану терапію, підпільну терапію та рекреаційне застосування психоделіків. ПАТ відрізняється від інших форм використання психоделіків своєю структурованістю, науково обґрунтованим підходом і мінімальними ризиками, завдяки професійній підтримці та дотриманню чітких правил. Підпільна терапія та рекреаційне застосування, навпаки, не мають таких гарантій і часто пов'язані з підвищеними ризиками.

Як легальний статус підпільної ПАТ впливає на її безпечність та ефективність?

Підпільна “психоделічно асистована терапія” ніколи не буває безпечною і її ніколи не можна ототожнювати з легальною ПАТ через декілька ключових факторів.

Перш за все, така терапія діє поза рамками законодавства. Через це ніхто не наглядає за такою “терапією”, ніхто не перевіряє рівень кваліфікації “терапевтів” та дотримання ними норм етики та стандартів методу. Відсутність контролю з боку органів охорони здоров’я означає, що в підпільній ПАТ можуть застосовуватись неякісні препарати в невідомих дозуваннях. Або взагалі можуть застосовуватись не ті препарати, про які заявлено. Поскаржитись в такому випадку буде нікому.

По-друге, терапевти, які працюють у підпіллі, не завжди мають необхідну підготовку або досвід для належного проведення психотерапії. Навіть якщо вони ретельно готують сеанси, як це робив Лео Зеф, неможливо забезпечити, щоб всі учасники його мережі дотримувались однакових стандартів або мали необхідний рівень кваліфікації.

Крім того, підпільна терапія часто позбавлена можливості надання екстреної допомоги у випадку ускладнень. Без доступу до медичних ресурсів, таких як реанімаційне обладнання або фахівці, терапія може мати серйозні наслідки для здоров'я клієнта. Підпільні сеанси, навіть якщо вони ретельно організовані, завжди несуть ризик непередбачуваних психологічних реакцій, таких як поглиблення тривоги або виникнення чи загострення психотичних епізодів.

Отже, підпільна психоделічна терапія намагається імітувати професійні умови, але без належного нагляду і регуляції ніколи не зможе гарантувати безпеку для своїх клієнтів. Саме тому для зменшення ризиків негативного впливу психоделіків на людей, які самостійно намагаються застосовувати їх для вирішення проблем власного ментального здоров’я, слід створити в Україні доступ до легальної психоделічно асистованої терапії.


За підтримки Міжнародний Фонд «Відродження» #фондвідродження

0 коментарів

Comments


bottom of page